Sıkça Sorulan Sorular

 • Sık Sorulan Sorular

  Uçak bileti ile ilgili Sık sorulan Sorular

  Uçak bileti ile seyahat etmek isteyenlerin akıllarında bazı sorular olmaktadır. Bu soruları sık sorulan sorular başlığı altında cevaplandıracağız. Bu bilgilerden yola çıkarak aklınızdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  E-bilet nedir, nasıl alınır

  Uçak biletinizi eğer internet üzerinden almayı planlıyorsanız, alacağınız bilete e-bilet denmektedir. Bu yöntem ile bilet aldığınızda hava yolu taşımacılığı yapan firmanın siteminde yerini ayrılmış olur. Seçeneklere göre uçuş günü değiştirme, bagaj kapasitesi artırma, koltuk seçme gibi işlemleri internet üzerinden yapabilirsiniz. Biletler elektronik ortamda oluşmaktadır. Ayrıca sizlere bilet çıktısı da verilmektedir.

  E-bilet almak için uçuş günündeki uçağınızı seçip, online ödeme yöntemleri ile uçak biletinizin bedelini ödemeniz yeterlidir. Bu işlemden sonra eş zamanlı yeriniz ayrılacak ve sizlere uçak bileti çıktısı verilecek. Ayrıca internet üzerinden check in de yapabilirsiniz.

  Uçak bileti rezervasyonu nasıl yapılır?

  Uçak biletiniz için önceden rezervasyon yaptırmak istiyorsanız bunu çeşitli yollardan gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle telefon numaralarından iletişime geçerek rezervasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için seferin bilgilerini ve kendi kimlik bilgilerinizi belirtmeniz yeterlidir. Ayrıca internet üzerinden de rezervasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde rezervasyon yapmak için interneti seçebilirsiniz.

  Bilet alınırken yanlış yazılan isim düzeltilebilir mi?

  Uçak biletleri hiçbir şekilde başka bir kişiye devredilemez. Buradan anlaşıldığı gibi seferden sadece bilet sahibi yararlanmaktadır. Ancak bilet alırken isim ve soy isimde bazı hatalar yapılabilmektedir. Uçak firmaları genel de en fazla 3 harfe kadar olan yanlışları göz ardı edebilir. Sizlerde isim ve soy isminizde en fazla 3 harf yanlış yazmışsanız endişelenecek bir durum yoktur. Ancak ismi ve soy isimde ciddi yanlışlıklar yapılmışsa müşteri hizmetleri ile görüşerek yanlışın düzeltilmesi gerekmektedir. Biletin üzerindeki ismi siz değiştiremezsiniz yetkili kişiler tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Müşteri hizmetleri gerekli incelemeleri yaptıktan sonra isim ve soy isim değişim işlemini onaylamama hakkı vardır. Bu durumda iptal-iade işlemi yapılabilir. İptal-iade işlemi yapıldıktan sonra yeni bir sorgulama yaprak yeni bir bilet almanız gerekebilir.

  Uçak biletimi nasıl alırım?

  Uçak bileti için ödeme yaptıktan sonra uçak biletinize sahip olmanız çok kolay. Ödeme sonrasında otomatik olarak uçak biletiniz görüntülenecektir. Bu bileti bilgisayarınıza bağlı olan bir yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz uçak biletinizin mail adresinize iletilmesini de isteyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman uçak biletinizi yazdırabilirsiniz.

  Bebek yolcular nasıl seyahat edebilir?

  Uçak firmaları 7 gününü doldurmamış bebeklerin uçuğuna sağlıkları açısından izin vermemektedir. İstisnai durumlar olmadıkça yanında ebeveynleri olsa dahi uçuşlarına izin verilmemektedir. Ancak bebeğin sağlığının söz konusu olduğu durumlarda doktor kontrolünde uçak ile seyahat etmesine izin verilmektedir. 0-3 yaş arasındaki çocuklar sadece aileleri ile birlikte uçmalarına izin verilmektedir. Ayrıca kuvözde olan çocukların uçak ile seyahatine uçak firmaları izin vermemektedir.

  Bir yetişkin kişi sadece bir bebeğe refakat edebilir. Eğer iki bebek varsa diğer bebek için çocuk bileti alınması gerekmektedir. İkinci bebek için bebek puseti getirilmesi gerekmektedir. Alternatif olarak refakat hostesi talebinde bulunulması şart koşulmaktadır.

  Evcil hayvanlar nasıl seyahat edebilir?

  Evcil havyan olarak sadece kedi ve köpeğin uçak ile seyahat etmesine izin verilmektedir. Bu hayvanlardan başka evcil bir hayvanınız varsa uçak firmaları uçuşuna izin vermemektedir. Uçağın kabin kısmında evcil hayvanın seyahatinin sağlanması önceden rezervasyon ile mümkün olmaktadır. Evcil hayvanınızı uçak ile seyahatte yanınızda götürebilmeniz için kafesinin olması gerekmektedir. Ayrıca kafes ile beraber maksimum 6 kilogram ağırlığında olması gerekmektedir.